İrlanda’da GNIB Kart Almak

Kategoriler

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İrlanda’da GNIB Kart Almak

İrlanda hükümeti, 12 aydan daha uzun süre kalacak olan öğrencilere ilk başta 3 aylık bir vize vermektedir. Bundan dolayı uzun bir dönem boyunca İrlanda’da kalacak olan öğrencilerin İrlanda’ya gitmesinin ardından vizelerini uzatmaları gerekmektedir.

GNIB Kart Nedir?

Irlanda’da Gnib Kart Almak, GNIB (The Garda National İmmigration Bureau), İrlanda’ya uzun dönem eğitim görmek için giden öğrencilerin kayıt yapması ve GNIB kart alması zorunlu olan bir kurumdur. İrlanda’ya 3 aylık süreden daha uzun sürecek olan bir eğitim için giden bütün uluslararası öğrenciler GNIB göçmenlik bürosuna kayıt olması gerekmektedir.

Gnib Kart Nedir?GNIB kaydının ardından İrlanda’da uzun süreli oturum izni ve kimlik yerine kullanılabilen GNIB kart verilmektedir. İrlanda’ya yalnızca dil eğitimi için ve aynı zamanda üniversite eğitimi görmek için gidenler de GNIB kaydı yaptırmakla yükümlüdürler. Bu sebepten dolayı özellikle akademik dönemin başında ve yaz aylarında GNIB ofislerinde fazlasıyla yoğunluk oluşabilmektedir. En büyük yoğunluk genellikle Dublin şehrinde yaşanmakta, diğer şehirlerde daha az yoğunluk oluşabilmektedir. GNIB kaydı için gerekli olan belgeleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır:

  • Geçerli bir pasaport
  • Öğrenci Kartı (kayıtlı olunan dil okulu, üniversiteden kolayca alınabilmektedir)
  • Öğrenci Belgesi (Bu belge okul tarafından verilmektedir ve belgenin içeriğinde eğitime başlangıç tarihi, eğitim süresi, ödemesinin yapıldığına yönelik konular yer almaktadır)
  • Özel sağlık sigortası
  • Harç bedeli

gibi belgeler GNIB kaydı için gerekli olan belgeler olarak sıralanabilmektedir.

İrlanda’da Gnib Kart Almak

GNIB kartı almak isteyen öğrencilerin öncelikle GNIB kayıt bürosuna kayıt olmaları gerekmektedir. Kayıt için ilk önce internet sitesi ya da GNIB’nin kendi uygulaması vasıtasıyla çevrimiçi randevu alınabilmektedir. Randevu alabilmek için İrlanda’da bulunmaya gerek yoktur, öğrenciler başvurularını bulundukları ülkeden yapabilmektedirler. Özellikle yarıyıl başlarında oluşan yoğunluk sebebiyle randevu almak zorlaşabilmektedir ve bu nedenle öğrencilerin 1-2 ay öncesinde başvurularını yapmaları gerekmektedir.

İrlanda Dil Okulu

Türkiye’de bulunan öğrenciler çoğunlukla dil eğitimi almak için İrlanda’ya gitmektedirler. İrlanda dil okulu kayıtlarını ve vize işlemlerini tamamlayan öğrenciler GNIB kart randevularını almanın ardından İrlanda’ya gelirler. İrlanda havaalanında gümrük görevlileri 7 gün içerisinde GNIB kart başvurularının yapılması gerektiği ile ilgili uyarıda bulunmaktadır. İrlanda’ya giriş yapan öğrenciler GNIB kartlarını alana kadar ülkeden çıkış yapamazlar. Eğer ülkeden ayrılırlarsa ülkeye tekrar giriş yapma haklarını kaybederler.

İrlanda’da Oturum Kartı Almak

2022 yılı itibariyleİrlanda’da oturum kartı almak için GNIB Kart uygulamasında değişikliğe gidilmiştir.GNIB kart başvurusu Dublin’de Irısh Naturalisation and Immigration ofisinden yapılmaktadır. Kişilerin tamamlanmış evrakları ile beraber randevu saatinden yarım saat öncesinde ofiste bulunması gerekir. GNIB randevusu aşağıda belirtilen şekilde alınmaktadır:

  • GNIB randevusu için İrlanda telefon hattıyla 1800 741 741 numaralı telefonun sabah 08:00 ve akşam 20:00 saatleri arasında aranması gereklidir. Oluşan yoğunluk sebebiyle operatöre bağlanmak uzun sürebilmektedir.
  • Operatöre bağlanmanın ardından 1 veya 2’yi tuşlayarak çağrı merkezi görevlisine bağlanmayı beklemek gerekmektedir.
  • What type of study will you be doing? bölümünden english or Irısh Language’ı seçilmesi gerekir.
  • Çağrı merkezi görevlisine bağlanmanın ardından ” I want to book my first gnib appointment” yani ilk gnib randevumu almak istiyorum denmesi gerekmektedir.

Görevli kişinin sırasıyla sorcağı sorular, ad ve soyad, mail adresi, uyruk ve pasaport numarası şeklinde sıralanabilir. GNIB başvuru işlemlerinin sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından 2-4 hafta içinde kart kişilere ulaşmaktadır. Bu sebeple öğrencilerin herhangi bir vakit kaybı ve olumsuzluk yaşamaması için eğitime başlamayı hedefledikleri tarihten 90 gün öncesinde işlemleri başlatmaları önerilmektedir.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Print
5 1 vote
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Whatsapp'ı aç
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?