İrlanda Ankara Anlaşması: Başvuru Rehberi

Kategoriler

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İrlanda Ankara Anlaşması, 12 Eylül 1963 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan bir anlaşmadır. Anlaşma, 1964 yılında yürürlüğe girmiştir. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda Cumhuriyeti’nde oturma ve çalışma haklarını düzenlemektedir. Ankara anlaşması İrlanda için neler içeriyor bu yazımızda birlikte inceleyelim.

İrlanda Ankara Anlaşması Simgesi
İrlanda Ankara Anlaşması Simgesi

İrlanda Ankara Anlaşması nedir?

İrlanda Ankara Anlaşması yada gerçek adı ile Turkish Association İrlanda’da ikamet eden Türk vatandaşlarına tanınmış çok avantajlı bir vize çeşididir. Ankara anlaşması vizesi (STAMP-1) ile , İrlanda’ya dil okulu ile yada yüksek lisans ile gelmiş bir Türk vatandaşı , hiçbir sponsorluga ihtiyaç duymadan Ankara Anlaşması ile İrlanda Vatandaşlıgına kadar uzanan bu vizeye başvurabilir. Ankara Anlaşması başvuru süreci oldukça kolaydır. Bu anlaşmaya başvurmak için ilk etapta en az 1 yıl aynı işyerinde çalışmış olmanız gerekmektedir. İşyerinizde çalıştıgınız pozisyon ya da haftalık çalışma saatiniz önemli değil. Ana şart 1 yıl aynı işyerinde çalışmış olmak. 1 yıl aynı işyerinde çalıştıktan sonra başvurunuzu vatandaşlık ofisine göndermeniz gerekiyor. Başvuru için gerekli evrakları aşağıda paylaştık.

İrlanda Ankara Anlaşmasına başvururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Antlaşmaya başvuru yapmak istediğinizde , mutlaka mevcut işyerinizde kesintisiz olarak 1 yıl çalışmış olmanız ve bu çalışma geçmişinizi resmi olarak Revenue.ie sitesinden belgelemelisiniz. Elden para alarak çalıştığınız illegal işlerle başvuramazsınız. Bir diğer önemli konu ise , başvuru sürecinde mutlaka GNİB oturum kartınızın geçerli tarihi olmalıdır. Oturum kartınızın süresi bitmesi durumunda tekrar dil okulu satın alarak mevcut vizenizi yenilemelisiniz. Aksi durumda başvuru sürecinde oturum kartınızın süresi dolması durumunda başvurunuz red edilicektir.

Ankara Anlaşması
Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması Nasıl Başvurulur?

İrlanda Ankara Anlaşması Başvuru Aşamaları

Antlaşmaya başvuru için evraklarınızı vatandaşlık ofisine mail yada posta ile iletmenizin ardından , 2024 yılı itibari ile başvuru süresi 4-8 Hafta arasında değişmektedir. Başvurunuz sonuçlandıgında sizlere mail ya da posta yolu ile onay mektubunuz iletilicek. İletilen bu mektup ile https://inisonline.jahs.ie/user/login adresinden yeni oturum kartınızın ödemesini yapmalısınız. Ankara anlaşması STAMP-1 oturum kartınız ödemenize takriben 2-3 hafta içerisinde posta ile evinize gönderilicektir.

Ankara Anlaşması Başvuru İçin Gerekli Belgeler :

 • Pasaportunuzun biometrik sayfasının renkli fotokopisi
 • Revenue.ie sitesinden Employment Detailed Summary belgesinin çıktı alınması
 • Çalıştığınız işyerinden işe başlama tarihi , kişisel bilgileriniz ve yetkili kişi tarafından kaşelenmiş belge
 • TURA 1 isimli formun çıktı alınıp tüm sayfalarının eksiksiz doldurulması

Mail ile başvuru için: DRPCustomerservice@justice.ie.

Ankara Anlaşması Posta Başvuru Adresi :

Turkish Association Agreement Section
Unit C – Domestic Residence and Permissions Division
Immigration Service Delivery
Department of Justice
13-14 Burgh Quay
Dublin 2
DO2 XK70

Yukarıdaki belgeleri hazırladıktan sonra isterseniz tek tek taratıp Mail olarak gönderebilirsiniz. Bir diğer başvuru yöntemi ise Posta göndermektir. Ancak mail ile başvurular daha kısa sürmektedir.

İrlanda Ankara Anlaşması Ret Sebepleri

 • Aynı işyerinde 1 yıl çalışmadan erken yapılan başvurular
 • İstenilen evrakları eksik olarak sisteme yüklemek
 • Mail ile başvururken evrakları winrar gibi programlarla şifreli yüklemek
 • Oturum kartı süresi bitmiş kişiler

Yukarıdaki şartlar 2024 yılı itibari ile ankara anlaşması ret sebepleridir.

Ankara Anlaşması Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Başvuru takibini yapabileceğiniz bir sistem güncel olarak bulunmuyor. Başvuru durumunuzu öğrenmek için vatandaşlık ofisinin DRPCustomerservice@justice.ie isimli adresine e-posta gönderimi yapabilirsiniz. Ortlama cevabın 2 ay gibi bir sürede gelebileceğini de hatırlatmakta fayda var.

Ankara Anlaşması ile İrlanda’da Çalışma

İrlanda Ankara Anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için İrlanda’da çalışma ve yaşama imkanı sunan avantajlı bir vize türüdür. Bu anlaşma, 1963 yılında Türkiye ve İrlanda arasında imzalanan Ankara Anlaşması’nın bir parçasıdır.

Ankara Anlaşması ile İrlanda’da çalışmak için, aşağıdaki şartlara uymanız gerekir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • İrlanda’da yasal olarak kalma hakkına sahip olmak
 • İrlanda’da yasal olarak en az 1 yıl boyunca aynı işyerinde çalışmış olmak

Ankara Anlaşması vize başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

 • Pasaportunuzun biometrik sayfasının renkli fotokopisi
 • Revenue.ie sitesinden Employment Detailed Summary belgesinin çıktı alınması
 • Çalıştığınız işyerinden işe başlama tarihi, kişisel bilgileriniz ve yetkili kişi tarafından kaşelenmiş belge
 • TURA 1 isimli formun çıktı alınıp tüm sayfalarının eksiksiz doldurulması
 • Ankara Anlaşması vize başvurusu, İrlanda Göçmenlik Hizmetleri Kurumu (Immigration Service Delivery) tarafından değerlendirilir. Başvuru süreci genellikle 4-8 hafta sürmektedir.

Ankara Anlaşması ile İrlanda’da çalışmanın avantajları şunlardır:

 • İrlanda’da tam zamanlı olarak çalışmak için çalışma izni almanıza gerek yoktur.
 • İrlanda’da 5 yıl boyunca yasal olarak çalışarak İrlanda vatandaşlığına başvurma hakkı kazanırsınız.
 • İrlanda’da eğitim alabilir ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Ankara Anlaşması ile İrlanda’da çalışmanın dezavantajları şunlardır:

 • İrlanda’da yasal olarak kalmak için gerekli olan oturum kartınızın ücretini ödemeniz gerekir.
 • İrlanda’da yasal olarak çalışmak için, İrlanda’da yasal olarak kalma hakkına sahip olmanız gerekir. Bu, genellikle bir dil okulu veya yüksek lisans programı aracılığıyla mümkündür.
 • Ankara Anlaşması vize başvurusu hakkında daha fazla bilgi için İrlanda Göçmenlik Hizmetleri Kurumu’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

İrlanda Ankara Anlaşması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Anlaşmaya Başvurmak İçin Temel Şart Nedir?

İrlanda’ya geldikten sonra , aynı işyerinde 1 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışmanız gerekmektedir. 1 Yılı Tamamladığınızda  Stamp 1 Vizesine Başvuru Yapabilirsiniz.

 • Stamp 1 Vizesi Nedir? Öğrenci Vizesinden Farkları  Nelerdir?

Türk anlaşmasının ilk basamak vizesidir. Bu vize ile artık işyerinizde FULL TİME olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca dil okulunuza devam etme zorunlulugunuzda ortadan kalkmış  olur.

 • Stamp 1 Vizesini Aldıktan Sonra Kaç Yıl Daha Aynı İşyerinde Çalışmam Gerekiyor?

Bu vize ile aynı işyerinde 2 yıl daha çalışmalısınız. 1 Yıl Stamp 2 Yani Öğrenci Vizesi + 2 Yıl Stamp 1 Vizesi ile toplamda 3 yıl aynı işyerinde çalışmanız gerekmektedir.

 • Stamp 1 Vizesi İle İş Değiştirebilir Miyim ? Birden Fazla İşte Çalışmak Mümkün Mü?

Hayır , bu vize türü ile iş değiştiremezsiniz. Aynı zamanda birden fazla işte çalışmanız yasal değildir. Ancak bu vizeye sahip kişilerin çoğu ilk işyerini bırakmadan birden fazla işte çalışmaktadır. Vize yenilerken bu sorun olmasada , ileriki dönemlerde sorun olmayacagı anlamına gelmemektedir.

 • Mevcut İşyerimde Toplamda 3 Yıl Çalıştım, Bir Sonraki Aşama Ne Olacak?

İşyerinde 3 Yılı Tamamlamış Türk Vatandaşları , Bu Anlaşma İle Bir Sonraki Seviye Olan Stamp 4 Yani Kalıcı Oturum Vizesine Başvurarak , Onaylanmasının ardından işyerinden ayrılıp başka işe geçebilir. Dilerse kendi işini resmi olarak kurabilir ve ticarete başlayabilir.

 • Stamp 4 Kalıcı Oturum Vizesi Nedir? Bu Vize İle Ailemi İrlanda’ya Getirebilir Miyim?

Bu vize tipi vatandaşlık öncesi son aşamadır. Stamp 4 Vizeniz ile İrlanda’da kalıcı oturum hakkı elde edersiniz. İstediğiniz işyerinde sponsora ihtiyaç duymadan çalışabilir , dilerseniz kendi işyerinizide kurabilirsiniz. Türkiye’de yaşayan eşinizi ve çocuklarınızı bu vize ile İrlanda’ya Getirebilirsiniz.

 • Stamp 4 Yada Stamp 1 Vizem İle Başka Ülkelere Seyehat Edebilir Miyim?

İrlanda’da vatandaş olana kadar , sahip olduğunuz vize türleri ile başka ülkelere seyehat edemesiniz. Bu vizeler sizlere sadece İrlanda içerisinde oturum ve çalışma hakkı sağlamaktadır.

 • İrlanda Vatandaşlığına Ne Zaman Başvurabilirim? Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

İrlanda’da öğrencilik döneminiz hariç , toplamda  5 yıl ikamet ettikten sonra İrlanda Vatandaşlığına başvuruya hak kazanırsınız. Yani ilk Stamp 1 Vizesini Aldıktan itibaren bu 5 yıllık süre başlamış oluyor. Stamp 2 Öğrencilik döneminiz sayılmamaktadır. Vatandaşlık işlemleri  ortalama 18-24 ay sürmektedir.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Print
4.8 6 votes
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mert

İrlanda ankara anlaşmasına başvurmak istiyorum.

Whatsapp'ı aç
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?