İrlanda’da Çalışmak 2023 – İrlanda Çalışma İzinli Dil Eğitimi

Kategoriler

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İrlanda son yıllarda ülkemizden fazlaca göç alan ülkelerdendir. Bunun yanında İrlanda’ya başta dil öğrenimi ve turistik amaçlarla olmak üzere farklı amaçlarla da giden birçok insan bulunmaktadır. Bunun yanında İrlanda’ya yerleşip burada düzenli bir hayata geçmek isteyenler de vardır. Bu noktada İrlanda’da çalışmak nasıldır? İrlanda’da maaşlar ne kadardır? Bunlar merak edilmektedir.

İrlanda’da Çalışmak

İrlanda’da çalışmak için yapmanız gereken en temel iki madde İrlanda’da çalışma vizesi ve izni almaktır. Bunun için tabii ki belli şartlar aranmaktadır. Eğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerden birisinde yaşamıyorsanız ve vatandaşlığınız yoksa ilk olarak normal vize almanız da gerekir. Bunun yanında çalışma vizesi için belli şartlar aranmaktadır. Bu şartlar;

  • İrlanda’da çalışacağınız işin belli olması gerekir. Eğer kendi işinizi kurmayacaksanız ve bir yerde çalışmayı düşünüyorsanız ilk olarak bir iş bulmanız gerekir.
  • Bulduğunuz için size yıllık en az 30 Bin Euro maaş sunması gerekir. Eğer bulduğunuz iş size yıllık 30 bin Eurodan az kazandırıyorsa bu durumda çalışma vizesi alamazsınız.
  • Yapacağınız iş yasal olmalıdır. Uygun olmayan mesleklerden birisi olmamalıdır. Bu mesleklere İrlanda Konsolosluğunun web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında İrlanda bir de kritik beceriler için çalışma vizesi sunmaktadır. Vasıflı meslek türlerine verilen bu vizeyi almak daha kolaydır. Fakat bu vizeyi alabilmek için elinizde iyi bir yeteneğin olması ve iş tecrübenizin olması gerekir. Akademisyen olmak, doktor olmak, mühendis olmak gibi bir vasfınız varsa yani iyi bir mesleğiniz varsa bu durumda İrlanda kritik beceriler için çalışma vizesi adlı vizeye başvuru yapabilirsiniz. Bu tür meslekleri icra edenler bir adım daha öne çıkmaktadır. Hizmet sektöründe çalışacak olanlara göre daha yüksek maaşla iş bulabilmekte ve daha kolay vize alabilmektedir.

Dil Kursu ile Çalışma Vizesi Alma

İrlanda’da çalışmak için part – time çalışma vizesi almanızın bir yolu da 25 hafta veya daha üstünde eğitim veren bir dil okuluna yazılmaktır. Başta da dediğimiz gibi İrlanda dil eğitimi konusunda da fazlaca insan alan bir ülkedir. Bu noktada 25 haftadan fazla eğitim veren bir dil okuluna yazarak part – time çalışma hakkı kazanabilirsiniz.

İrlanda’da Çalışma Hayatı

İrlanda’da da iş bulmak nispeten kolaydır. Özellikle elinizde iyi bir CV’niz varsa iş bulmanız kolay olacaktır. Çalışma düzeni bize benzer sabah 9 akşam 17.30arasında çalışılmaktadır. Tabii ki bu çalışma saatleri sektöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat ortalama haftalık çalışma süresi 40 saat civarındadır. İş çıkışlarında kendinize de ayırabileceğiniz birçok zaman kalmaktadır. Part time olarak çalışmanız durumunda ise hayatınızı idame ettirebilecek kadar para elinize geçmektedir. Bunun yanında hem dil eğitiminiz için hem de ülkeyi tanımak için yeterince vaktiniz kalmaktadır.

İrlanda’da Maaşlar

İrlanda’da maaşlarfarklılık göstermektedir. Çalışma saatlerine, çalıştıkları işe ve benzer kriterlere göre maaşlarda farklılık olmaktadır. Özellikle yukarıda belirtiğimiz ve vasıflı olarak adlandırılan işlerde verilen ücretler çokyüksektir. İrlanda’da;

  • Doktorlar ortalama olarak yıllık 100 – 150 bin euro maaş almaktadır. Bu çalıştığınız yere ve mesainize göre daha da artabilmektedir.
  • Mimar maaşları ortalama olarak yıllık 60 – 100 bin Euro arasındadır. Bu maaşlar da çalıştığınız yere göre artıp azalabilir.
  • Öğretmen maaşı ortalama olarak 50 – 75 Bin euro arasındadır. Fakat öğretmen olmak için farklı şartlar aranabilmektedir.
  • Hizmet sektöründe çalışan vatandaşlar ise aylık olarak ortalama 1500 euro ile 2000 Euro arasında bir para kazanmaktadır.

Bunun yanında part time olarak çalışan kişiler saatlik ortalama 10 ila 14 euro arasında para kazanmaktadır.  Yine bu ücret de yaptığınız işe göre artabilir.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Print
5 1 vote
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Whatsapp'ı aç
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?