İrlanda Dil Okulu Vize Sureci 2023

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Vize
  4. »
  5. İrlanda Dil Okulu Vize Sureci 2023

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İrlanda Dil Okulu Vizesi Almak

Vize işlemleri uzun sürebilecek olan İrlanda’nın vize değerlendirme süresi 1-2 ay sürebilmektedir. Bundan dolayı dil okulu için İrlanda’yı tercih edecek olan öğrencilerin program başlangıçlarından en az iki ay öncesindeİrlanda dil okulu vizesi almak için başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. İrlanda dil eğitim vizesine sahip olabilmek için en az 15 saatlik bir dil eğitim kursuna kayıt yapılması gerekir. C tipi vize 90 günden daha az bir süre için verilir ve çalışma izni bulundurmamaktadır.

D tipi vize ise 90 gün ve üzeri süresi için alınmaktadır ve kurs süresi 25 hafta ve daha fazla süreli ise bu vize ile beraber çalışma izni de verilmektedir. Öğrenciler İrlanda’da dil eğitimi alırken beraberinde çalışma iznine de sahip olabilirler. Oturum kartlarının çıkması ile beraber öğrenciler iş buldukları an çalışmaya başlayabilirler.

İrlanda Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi, İrlanda’da eğitim görmek amacıyla 90 günden fazla bulunacak öğrenciler için geçerlidir. Öncelikle İrlanda’da Schengen Vizesi geçerli değildir ve İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gelinebilmesi mümkündür. Bunun yanında, İrlanda’ya 25 hafta ve daha fazlasında öğrenci vizesi alındığında kişiye çalışma imkanı verilmektedir.

İrlanda’ya vize başvurusunda bulunurken, İrlanda Konsolosuna değil, konsolosun aracı bir kurumu halinde olan VFS Global’e başvuru yapılması gerekir. VFS Global’e İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep ofislerinden biri yoluyla randevuya gerek duymadan, sadece belge teslimi yapılarak başvuru yapılabilir. İrlanda’ya tek girişli öğrenci vizesi ücreti ile çok girişli öğrenci vizesi farklıdır. Fakat, çoğunlukla İrlanda’ya ilk kez gidecek olan kişilere çok girişli vizeye başvuruda bulunsalar dahi tek girişli vize verilmektedir. Çok girişli yapmak istenirse İrlanda’ya ulaşıldığında gereken başvuruların tamamlanması gerekir.

Vize ücreti dışında servis bedeli alınmaktadır. Bütün evraklar eksiksiz ve doğru olarak VFS Global’e teslim edildiğinde, başvuru yapılan dokümanların Ankara’ya teslim süresi hariç gün hesaplanır. Uzun dönem öğrenci vizesi ters bir durum yaşanmadığı taktirde 4 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir. İrlanda’da en fazla 8 ay kalınabilir. 12 haftadan daha fazla bir dil okuluna kayıt yaptırılmışsa uzun dönem vizeye başvurulabilmektedir. Fakat, kişiye ilk olarak 3 aylık vize verilir. İrlanda’ya gidildiğinde göçmenlik ofisine kayıt yaptırılmalıdır ve sonrasında, kişinin vizesini kurs süresi kadar uzatıp çok girişli vize yapılabilmektedir. 25 haftalık akademik yıl programlarında fazladan 2 ay daha kalma izni verilmektedir. Uzun dönem öğrenci vizesi sayesinde, resmi olarak haftada 20 saat part-time çalışma iznine sahip olunur. Böylece yaşam giderleri rahat bir şekilde karşılanabilir.

 

irlanda dil egitimi sureci

İrlanda’da Dil Eğitimi Almak

Uzun dönem (25 hafta) dil eğitimi alan öğrencilere İrlanda devleti resmi olarak haftalık 20 saat çalışma izni verir. Bu dil eğitmini alırken hem okulda öğrenilen bilgiler pratiğe dökülebilir, hem de para kazanma şansına sahip olunabilir. Okullarda sunulan genel ingilizce ve yoğun ingilizce programlarının yaında, IELTS ve CAE gibi sınavlara hazırlık programları İrlanda’daki en popüler programlardandır. Genel ingilizce programı, İrlanda’daki birçok dil okulunda sabah ve öğlen saatlerinde bulunmaktadır. Kişide kelime ve dilbilgisi eksiği bulunuyorsa haftalık 30 derse kadar süren yoğun ingilizce programları tercih edilebilir. Kişinin amacı daha fazla sosyalleşmek ve pratik yapmak ise haftalık 20 derslik genel ingilizce programları tercih edebilir.

İrlanda’da Dil Eğitimi ve Çalışma Vizesi

İrlanda’da dil eğitimi almak bir çok yönden faydası vardır en önemlisi ise kurslara katılan öğrenciler için çalışma izni verilmesidir. 25 hafta ve üzeri kurs süreleri için haftada 20 saatlik part- time çalışma hakkı tanınmaktadır. Öğrenciler çoğunlukla kafeterya, eğlence merkezleri, park gibi alanlarda çalışabilirler. Yarı zamanlı çalışmalarda öğrencilere ödemeleri saatlik olarak yapılır.

  • 25 hafta veya daha fazla süreli bir kursa katılım sağlanması gerekir.
  • Haftada en az 20 saatlik ders alınması gerekmektedir. Öğrenciler, geriye kalan 20 saatlik zamanda yarı zamanlı şekilde çalışabilmektedir.
  • İrlanda’da dil eğitimi almak için hedef koyan öğrenciler en başta GNIB (Göçmenlik Bürosu)’e kayıt olmaları gerekir.
  • Öğrencilerin vergi kaydı için PPS numarası (Sosyal hizmet numarası) almaları gerekmektedir.

Öğrenciler, İrlanda dil eğitimi çalışma izinlerinde yaz tatili ve yarıyıl tatili zamanlarında tam zamanlı çalışma imkanları bulabilmektedir. İrlanda’da çalışma izni alabilmek için gereken birtakım şartlar bulunmaktadır.

0 0 votes
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments