İrlanda Vizesi Nasıl Alınır ? Detaylı İrlanda Vize Rehberi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Vize
  4. »
  5. İrlanda Vizesi Nasıl Alınır ? Detaylı İrlanda Vize Rehberi

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İrlanda Konsolosluğu ve İrlanda Büyükelçiliği, başvuruları doğrudan kabul etmez. Başvurular, İrlanda diplomatik temsilcilikleri tarafından dış kaynaklı veri toplama birimleri ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

İrlanda’dan başka ülkelere aktarmalı seyahat eden kişiler, İrlanda İstanbul Konsolosluğu’na doğrudan İrlanda Transit vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Eğer bu kişiler İrlanda üzerinden aktarmalı olarak gidecekleri ülkenin vize prosedürünü tamamlamış ve gidecekleri ülkeye (onward flight) 24 saat içinde geçiş yapacaklarsa, İrlanda Konsolosluğu’na vize başvurusu yapmak zorunda değillerdir. İrlanda’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları da İrlanda Konsolosluğu tarafından kısa süreli (90 güne kadar) vize prosedürüne tabidir.

İrlanda Vizesinden Muaf Olan Ülkeler İrlanda seyahatleri için geçerli bir Schengen vizesi geçerli değildir. Ancak bazı ülkeler için vize muafiyet programı uygulanmaktadır. İrlanda vize muafiyet programı, İngilizce bilgi formu için tıklayınız.

İrlanda vizesi, yalnızca İrlanda sınırları içinde geçerlidir ve ülkeye girişi garanti etmez. İrlanda Göçmen Bürosu memurları, başvuru sahibinin İrlanda’ya girişini onaylama veya reddetme yetkisine sahiptir. İrlanda’ya seyahat edecek kişiler, vize başvurusunda sundukları belgelerin asıllarını ve fotokopilerini yanlarında bulundurmalıdır. İrlanda’da kalış süresi, ülkeye giriş sınırında Göçmen Bürosu memuru tarafından belirlenir.

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda vize başvurusu, İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş veri toplama birimleri ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilir. İrlanda vize başvuru merkezi ve diğer vize başvuru merkezleri, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artan İrlanda vize taleplerini karşılamak amacıyla hizmet sunar. Ancak bu merkezler, başvuru sahibini vize türü konusunda yönlendirme yetkisine sahip değildir.

Başuru sahibi, seyahat niyetine bağlı olarak kendisi için en uygun vize türünü belirledikten sonra İrlanda vize başvuru merkezlerinin ek hizmetlerinden faydalanabilir.

İrlanda Vizesi Genel Bilgiler

İrlanda’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) pasaportu, Diplomatik (Siyah) pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri, İrlanda Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda’ya seyahat etmek için İrlanda vizesi almakla yükümlüdürler.

İrlanda üzerinden başka bir ülkeye geçmek için aktarma yapacak kişiler, İrlanda Konsolosluğu’na Transit vize başvurusunda bulunmalıdır. Ancak söz konusu transit geçiş 24 saat içinde gerçekleşecekse ve gidilecek ülke için vize veya diğer belgelerde eksiklik bulunmuyorsa, kişi transit vize başvurusundan muaf tutulur. İrlanda Konsolosluğu, T.C. İkamet İzni (Oturum İzni) sahibi yabancıların vize başvurularını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan İrlanda kısa süreli (90 gün) vize prosedürü ile aynı şekilde değerlendirir.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda vize başvurusu için belirli evraklar gereklidir. İrlanda vize evrakları, vize türüne ve seyahat süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. Vize türü belirlendikten sonra, başvuru sahipleri seçtikleri vize türü için önerilen belgeleri kontrol ederek İrlanda vize başvurusunu tamamlamalıdır. Her vize kategorisi ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre gerekli evrak listesi değişebilir. İrlanda vizesi için sunulan tüm belgelerin İngilizce olması gerekmektedir. Çevirisi yapılmamış belgelere sahip başvurular reddedilebilir. İrlanda vize başvurusu tamamlandığında, evraklarla ilgili tüm sorumluluk başvuru sahibine aittir.

İrlanda Vizesiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat etmek istiyorum, geçerli bir çok girişli Schengen vizesiyle İrlanda’ya girebilir miyim?

İrlanda Cumhuriyeti, Schengen Antlaşması’na taraf ülkelerden biri değildir. Dolayısıyla, Schengen vizesi İrlanda için geçerli değildir. Aynı şekilde, İrlanda vizesiyle de Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir.

Ankara’da ikamet ediyorum ve eşimle İrlanda’ya tatil amacıyla seyahat etmeyi planlıyoruz. Ankara’dan vize başvurumuzu yapabilir miyiz?

İrlanda Ankara Büyükelçiliği, vize başvurularını yetkili aracı kurumlar ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla kabul etmektedir. Dolayısıyla, Ankara’dan vize başvurunuzu bu aracı kurumlar üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Birleşik Krallık vizesiyle İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat edebilir miyim?

Birleşik Krallık vizesi, İrlanda Cumhuriyeti‘ne seyahat etmek için geçerli değildir. Ancak Türkiye dahil bir grup ülke vatandaşları için Birleşik Krallık ve İrlanda arasında vize muafiyet programı bulunmaktadır. Bu programa göre, Birleşik Krallık’tan (İngiltere, Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda) İrlanda’ya geçmek isteyenlerden İrlanda vizesi talep edilmemektedir.

İrlanda vizesinin işlem süresi ne kadardır?

İrlanda vize başvurularının işlem süresi, başvuru sayısına, başvurunun Büyükelçilik’ten Dublin’e gönderildiği zamana bağlı olarak değişebilir. İrlanda vizesi, Schengen vizelerine göre daha uzun sürebilir ve işlemlerin sonuçlanması 35 güne kadar sürebilir. Bu nedenle, başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanız önemlidir. İrlanda Büyükelçiliği, ek belge talep ettiği veya görüşmeye çağırdığı durumlarda işlem süresi daha da uzayabilir.

İrlanda vize başvuruları için randevu almak zorunlu mudur?

Ankara, İstanbul ve İzmir’deki vize işlem merkezlerinden başvuru yapacaksanız, randevu almanız gerekmez. Başvurunuzu ilgili vize merkezine şahsen yapabilirsiniz.

İrlanda vize başurularında sunulan orijinal belgeler geri verilir mi?

İrlanda vize başvurusu sırasında sunulan tüm belgelerin fotokopilerini almanız ve saklamanız önerilir. Bazı belgeler, örneğin nüfus cüzdanı gibi, iade edilebilirken, banka hesap özetleri veya davet mektupları gibi belgelerin iadesi genellikle mümkün değildir. Ancak, başvurunuzda iade edilmesini talep ettiğiniz belgeler varsa, bu belgelerin iade talebini başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz vize merkezine iletebilirsiniz. İstediğiniz belgeleri geri alabilmeniz için fotokopilerini sunmanız gerekmektedir. Belgelerin iade edilip edilmemesi konusundaki karar İrlanda Büyükelçiliği’ne aittir.

İrlanda vize ücreti ne kadar?

İrlanda vize başvuru ücretleri, kısa dönemli ve uzun dönemli vize başvurularına bağlı olarak değişmektedir. İrlanda vize başvuru ücreti, İrlanda Büyükelçiliği harcı, vize işlem merkezi ücreti ve sunduğunuz ek hizmetlerden oluşabilir. Başvurunuzun işleme alınabilmesi için bu ücretleri ödemeniz gerekmektedir.

İrlanda vize başvurusu nasıl yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda’ya seyahat etmek için gerekli belgeleri temin ederek vize başvurusunu yapmalıdır. İrlanda Büyükelçiliği, vize başvurularını birebir kabul etmemektedir, bu nedenle başvuruları İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar, vize başvuru merkezleri veya turizm/seyahat acenteleri üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. İrlanda vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi yetkililerine bağlıdır. İrlanda Konsolosluğu’na vize başvuruları, İrlanda seyahatinden en az 3 ay önce yapılabilmektedir.

İrlanda vize başvurum reddedilirse itiraz edebilir miyim?

Evet, İrlanda vizesi başvurunuz reddedildiyse karara itiraz etme hakkınız vardır. İtirazınızı, İrlanda Konsolosluğu’nun gönderdiği ret mektubunda belirtilen gerekçelere dayanarak yapmanız gerekmektedir.

0 0 votes
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments