İrlanda’da Ehliyet Almak Ve İrlanda Türk Ehliyeti Çevirme

Kategoriler

Ücretsiz Whatsapp Danışmanlık Hizmeti

İRLANDADA EHLİYET SİSTEMİ

 

– İRLANDADA TÜRK EHLİYETİ GEÇERLİ Mİ ?

Sıkça sorulan sorulardan biri olan türk ehliyeti konusuna net bir açıklık getirmek istiyoruz. İrlandada Türk Ehliyeti 1 Yıl Geçerlidir Ve Aracınıza Sigorta Yapabilirsiniz. Ancak… Bu Bazı kurallara Tâbidir.

– İrlandada Uzun Süreli Dil Okulu Vizeniz Var İse Yada Kalıcı Oturuma Sahipseniz Türk Ehliyeti İle Araba Kullanmanız Sigortanız Olsa Dahil Yasaktır. Bu Konuda bir çok arkadaş kafa karıştırıcı açıkalamalar yapmıştır. Eğerki İrlandada Turist Değil ve kalıcı stamp2 – stamp1g – stamp4 Gibi vizelere sahipseniz Türk Ehliyeti İle Araç Kullanamazsınız.

Bazı Polisler sizi durdugunda bu konuya hakim değil iken bazı polisler aracınızı direk bağlayacagı gibi size mahkeme açılmasında sebep olmaktadırlar. Bu konuda Mutlaka En Kısa Sürede İrlanda Ehliyetine Sahip Olmanız Sizin Yararınıza Olacaktır.

Kaynak : As a visitor to Ireland you can drive on a driving licence from any state outside the EU/EEA for up to one year provided the driving licence is current and valid. However, on taking up ‘normal residence‘ in Ireland you must either exchange your driving licence or apply for a driving licence in Ireland. https://www.ndls.ie

 

İRLANDA EHLİYETİ ALMAK

İrlandada Ehliyet 2 Aşamadan Oluşmaktadır.

 

Learner Permit :  Öncelikle Türkiyedeki Gibi Test Sınavına Katılmak zorundasınız. Bu sınavda başarılı olduktan sonra 6 ay Boyunca Learner Diye adlandırılan stajyer ehliyet pozisyonunda kalıyorsunuz. Bu ehliyet türünde yanınızda profesyonel tam ehliyetli sürücü olmadan araç kullanamazsınız. Stajyer Ehliyetin Amacı 6 Ay Boyunca Pratik Yapmanızdır.

Full İrish Licance : Learner Permit Sürecinizde 6 Ayı Tamamladıktan Sonra , Türkiyedeki gibi irlandada sürücü kursuna kayıt yaptırıyorsunuz. 12 Sürüş Dersi Aldıktan Sonra Size verilen tarihte sürüş sınavı yani MOCK TEST için  sınav alanınıza giderek katılım sağlayabilirsiniz. Sürüş sınavını geçtikten sonra artık tek başınıza araba kullanabilir ve tam donanımlı İrlanda Ehliyetine Sahip Olabilirsiniz.

irlanda ehliyet almak
irlanda ehliyet almak

 

İRLANDADA TÜRK EHLİYETİNİN AVANTAJI

İrlandada ehliyet almak istediğinizde eğer Türk Ehliyetine Sahipseniz, 12 Saat Ders Yerine 6 Ders Almanız Ve Learner Permit Dediğimiz 6 Ay Stajyer Olarak Beklemenize Gerek Yoktur. Türk Ehliyeti İle Hemen 6 Saat Ders Alarak Ardından Sürüş Sınavına Katılabilmektesiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR :

1- İrlandada Sürücü Kursu Fiyatları : İrlandada 6 Sürüş Dersi 2023 Fiyatı 240 Euro‘dur.  Türk Ehliyetiniz Yok İse 12 Ders İçin 450 Euro Ödemek Zorundasınız.

2- Learner Permit Ücreti :  Yazılı Test Learner Permit Ücreti 45 Eurodur .

3- Sürüş Sınavı Katılım Ücreti 85 Euro’dur.

4- Türk Ehliyetinizle 6 Derse Düşürmek İçin Konsolosluktan Ehliyetinizin İngilizce Onay Kağıdını 16 Euro Karışılıgında Almanız Gerekmektedir.

 

İrlandada Adım Adım Ehliyet Süreci :

Adım 1 : Yazılı Sınav İçin Learner Permit Kayıt Olunması –

Adım 2 : Sınav Günü Online Teste Katılım Ve Başarılı Sonuç

Adım 3 : Başarı Sonucunuzda Online Olarak Gerekli Evrakları Yüklemek Ve Learner Ehliyet Kartınızın Adresinize Gelmesini Beklemek

Adım 4 : Türk Ehliyetiniz Varsa Konsolosluktan Ehliyet Belgenizin Alınması

Adım 5 : Sürüş Derslerinin Satın Alınması İçin Sürücü Kursuna Kayıt Olmak

Adım 6 : Sürüş Derslerini Tamamladıktan Sonra 85 Euro Ödeyerek Sınav Günü Almak

Adım 7 : Sürüs Sınavına Girme Ve Başarılı Olduktan Sonra Full İrish Licence Kartınızın Adresinize Gelmesini Beklemek.

Ve Mutlu Son … Artık İrlandada Tek Başınıza Araç Kullanabilirsiniz.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Print
5 1 vote
Bu İçeriği Oyla
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Whatsapp'ı aç
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?